کرونا در ایران؛ شمار ابتلا و بستری روزانه به بالاترین سطح از زمان آغاز همه‌گیری رسید

ﺳﻪشنبه, 12 مرداد 1400

پیش‌بینی ۸۰۰ فوت روزانه

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران اعلام کرد اگر دستورالعمل‌های بهداشتی برای مقابله با شیوع کرونا رعایت نشود شاید در آینده به حدود ۸۰۰ مورد فوتی در روز برسیم؛ آنهم درحالیکه کشور هنوز به پیک (قله) موج پنجم کرونا نرسیده است.

وی که در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود گفت که در هر چهار دقیقه یک نفر در ایران در اثر کرونا فوت می‌کند و در ۱۰ روز آینده این روند افزایش خواهد یافت.

طبق آخرین آمار رسمی تاکنون ۳ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۵۱۹ نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۹۰ هزار و ۹۹۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در یک ماه و نیم آینده مرگ‌های کرونایی در ایران از روزانه ۳۰۰ نفر کنونی به حدود ۶۰۰ نفر افزایش می‌یابد و اگر دستورالعمل‌ها رعایت نشود شاید به رقم ۸۰۰ نفر در روز برسد.

ایرج حریرچی
معاون کل وزارت بهداشت ایران

حریرچی با اشاره به آمار فوتی روز گذشته در ایران یعنی ۳۶۶ نفر همچنین پیش‌بینی‌های اخیر دانشگاه واشنگتن گفت که این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در یک ماه و نیم آینده مرگ‌های کرونایی در ایران از روزانه ۳۰۰ نفر کنونی به حدود ۶۰۰ نفر افزایش می‌یابد و اگر دستورالعمل‌ها رعایت نشود شاید به رقم ۸۰۰ نفر در روز برسد.

محموله جدید واکسن چینی کرونا

رضا زبیب، دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه این وزارتخانه از ورود یک میلیون و ۱۰۰ هزار دُز واکسن چینی کرونا به ایران خبر داد.

مطابق اعلام وزارت بهداشت ایران، تا کنون نزدیک به ۱۵ میلیون دُز واکسن کرونا وارد این کشور شده که در نتیجه با تزریق ۴۲۷ هزار و ۷۴۵ دُز واکسن در ۲۴ ساعت گذشته، در مجموع ۹ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۶۰۳ نفر(حدود ۱۱ درصد جمعیت کشور) دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۷۴۱ هزار و ۹۷۹ نفر(نزدیک به ۳ درصد جمعیت کشور) نیز دُز دوم را دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار و ۵۸۲ دُز رسیده است.

خبرگزاری مهر

سرم‌های تزریقی کمیاب شد

در روزهای گذشته برخی از شهروندان ایران اعلام کردند سِرُم‌های تزریقی که توسط مبتلایان به ویروس کرونا استفاده می‌شود، کمیاب شده است. حتی برخی از چهره‌های معروف که به کرونا مبتلا شده‌اند در اینستاگرام در این باره ویدئوهایی منتشر کردند.

حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت که یکی از شرکت‌های سرم‌ساز در حال اصلاح خطوط تولید خود بود که کمبود سرم در روزهای اخیر رخ داد.

وی افزود: «اکنون تقریبا تولید سرم در کشور به ۱۱ میلیون رسیده و تا اواخر شهریور این رقم به ۱۵.۵ میلیون در ماه افزایش می‌یابد

وی تصریح کرد که در حال حاضر به دلیل گرمای هوا مردم دچار کم آبی بدن می‌شوند و این موضوع باعث شده تا برایشان سرم تجویز شود. همچنین بیماران مبتلا به کرونا نیز به سرم نیاز دارند که مصرف سرم افزایش پیدا کرده است.

به سایر شرکت‌های تولیدکننده سرم اعلام شده تا تولید خود را افزایش دهند و از ابتدای شهریور نیز آن شرکت سرم سازی که در حال بازسازی خطوطش است به چرخه تولید برمی‌گردد.

حیدر محمدی
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو

وی تاکید کرد به سایر شرکت‌های تولیدکننده سرم اعلام شده تا تولید خود را افزایش دهند و از ابتدای شهریور نیز آن شرکت سرم سازی که در حال بازسازی خطوطش است به چرخه تولید برمی‌گردد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران روز گذشته در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار تعطیلی دو هفته‌ای کشور به خاطر وضعیت وخیم ناشی از شیوع ویروس کرونا و استفاده از نیروهای نظامی و انتظامی برای برخورد با متخلفان از پروتکل‌های بهداشتی شد.

ثبت نظر

نظر جدید
نظرات 0