۱۸ درصد مردم آذربایجان‌شرقی مقابل کرونا واکسینه شدند

شنبه, 9 مرداد 1400

به گزارش شنبه ایرنا، سیمین خیاط زاده جمعه شب در گفت‌وگوی خبری، با بیان این‌که در ۲ روز گذشته، سرعت حضور مردم برای دریافت واکسن کرونا در آذربایجان شرقی کاهش یافته است، اظهار کرد: قبلا روزهایی را داشتیم که در ۲۴ ساعت، به ۲۳ تا ۲۴ هزار نفر از جمعیت استان واکسن تزریق می‌شد.

وی با بیان این‌که در بیش از ۱۰ روز گذشته، هیچ کمبود واکسنی در استان نداشتیم، افزود: اکنون واکسیناسیون گروه‌های شغلی حساس از جمله معلمان، اساتید دانشگاهی غیربالینی، خبرنگاران، زندانیان، رانندگان بخش تاکسیرانی، ناوگان عمومی حمل و نقل و قطار شهری نیز آغاز شده و طی روزهای آتی تزریق واکسن این افراد انجام خواهد گرفت.

وی با تاکید بر این‌که برای جلوگیری از ازدحام در مراکز دریافت واکسن، باید گروه‌های هدف در سامانه وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.ir ثبت نام کنند، ادامه داد: نمایشگاه بین المللی تبریز به جمع مراکز تزریق واکسن تبریز اضافه شده و دو مرکز دیگر نیز طی هفته آتی تجهیز خواهند شد.

خیاط زاده در خصوص واکسن دانش آموزان نیز گفت: تمامی واکسن‌های وارداتی به کشور هنوز برای افراد زیر ۱۸ سال اجازه تزریق ندارند اما ممکن است در روزهای آتی، این اجازه صادر شود، زیرا در ابتدا برای مادران شیرده نیز هیچ واکسنی تزریق نمی‌شد اما پس از انجام تحقیقات، اکنون دو نوع واکسن استرازنکا و سینوفارم تزریق می‌شود.

وی یادآوری کردد: برای مادران باردار نیز با نظر کمیته فنی می‌توانیم استرازنکا تزریق کنیم.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت رو به پیشرفت بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: تعداد بیماران بستری روزانه استان به حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ نفر رسیده و تعداد بیماران مانده در بیمارستان‌ها نیز بین ۸۶۰ تا ۸۷۵ نفر هستند.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار آذربایجان شرقی با اشاره به افزایش اندک تعداد فوتی‌های کرونا، افزود: طی روزهای اخیر تعداد فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا در استان بین یک تا دو نفر افزایش یافته و به شش الی هفت نفر رسیده است.

وی تاکید کرد: اکنون ۳۵ درصد از نتایج آزمایشات روزانه موارد ابتلا به بیماری، مثبت می‌شود که این آمار نشان می‌دهد، وضعیت استان چندان خوب نیست، زیرا بر اساس این نتایج از هر سه نفر مراجعه کننده، یک نفر مبتلا به کرونا است.

وی با اشاره به کاهش شدید میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم استان، گفت: اکثریت افراد در محیط بیرون از خانه از ماسک استفاده نمی‌کنند و هم‌چنان برگزاری مراسمات عزا و عروسی همراه با تجمعات ادامه دارد.

آذربایجان شرقی بیش از چهار میلیون نفر جمعیت دارد.

ثبت نظر

نظر جدید
نظرات 0